Andropoz ya da tıbbi daha doğru terimi ile "YAŞLANAN ERKEKTE GEÇ BAŞLANGIÇLI HİPOGONADİZM" son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan bir sağlık problemidir.Kadınlardaki MENAPOZ'un karşılığı gibi kullanılsa da olay erkeklerde çok daha farklıdır.

Erkeklerde kadınlardan farklı olarak hormonal fonksiyonlar yaşlanma sürecinde yavaş yavaş etkilenir.Kadınlarda ise hormonlar çok hızlı bir düşüş gösterir ve kişi menapoza girer. Yine erkeklerde sperm üretimi ileri yaşlarda da devam ederken kadınlarda menapozla birlikte yumurta üretimi durur ve çocuk sahibi olabilme yeteneği ortadan kalkar.Erkekler ise her yaşta çocuk sahibi olabilmektedir.

Erkeklik hormonu TESTOSTERON'dur.Erkek tipi vücut gelişimi, sperm üretimi ve cinsel arzu ve istekten sorumlu hormondur.Aslında daha az miktarlarda kadınlarda da testosteron üretimi olmaktadır. Yine kadınlarda da cinsel arzunun gelişimden sorumludur.

Erkeklerde yaşlanma ile Testosteron üretimi durmaz.Ancak 50 yaşından sonra her yıl %1 oranında azalma gösterir.Bu durum pek çok erkekte hissedilir bir soruna yol açmaz.Ancak bazı erkekler bu durumdan oldukça fazla etkilenirler ve ANDROPOZ şikayetleri ortaya çıkar.

Andropozun neden olduğu yakınmalar:

1-Cinsel istek arzuda azalma, ereksiyon(sertleşme) kalitesinde bozulma
2-Duygu durum değişiklikleri:Genel asabiyet hali,huysuzluk, yorgunluk, isteksizlik ve yaşamdan zevk almama hali
3-Kas kitlesinde azalma güçsüzlük
4-Vücut kıllanmasında azalma
5-Kilo alma
6-Kemik erimesi (OSTEOPOROZ)

Tanı Yöntemleri:

Tanı bu şikayetlerin varlığı ve kan testosteron düzeyineki düşüklük ile konulur.
Bu noktada sabah saat 8-10 aralarında kan örneği alınmalı ve düşük saptanması durumunda test tekrar edilmelidir.Gerekirse diğer hormon testleri (FSH,LH,GH,PRL) de alınmalıdır.

TEDAVİ:

Tedavide amaç cinsel fonkiyonları cinsel arzuyu ve kendini iyi hissetme halini iyileştirmektir.Bu arada kemik erimesinin durdurulması, kas gücünün arttırılması da sağlanmış olur.

Tedavide bu gün için kas içi enjeksiyon,ağızdan alınan ilaçlar ve deriye sürülen jeller kullanımdadır. Uygun tedaviye uzman ürolog doktor karar vermelidir.

Tedavinin Takibi:

Hormon tedavisi tedavisi çoğu kez ömür boyu sürebilir. Tedavi çok masum bir tedavi şekli değildir.Uygun olmayan hastalarda önemli yan etkilere neden olabilir.Mutlaka uzman ürolog tavsiyesi ile başlanmadır.Ve kullanım boyunca sıkı takibi gereklidir.

Kullanımın başlamadan önce ve başladıktan sonra da ilk yıl, 3 ayda bir kez Karaciğer Testleri,Kan yağları,Genel Kan Profili (Hemogram), Prostat kan testi(PSA) ve Prostat muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Sonrasında bu testler her yıl tekrarlanır.Şüpheli durumlarda prostat biyopsisi veya tedavinin kesilmesi gerekebilir.

Kimlerde tedavi uygun değildir?

Testosteron hormon tedavisi; prostat kanseri şüphesi olan veya ciddi iyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda uygun değildir.Ancak prostat kanser şüphesi tamamen ortadan kalkar veya prostat büyümesi tedavi edilmişse tedavi başlanabilir.


Etiketler : andropoz nedir , andropoz belirtileri , andropoz tedavisi , erkeklerde andropoz , antalya üroloji